
Residual Current Device (RCD) AMPARO series by Schrack for selective protection of electrical circuits.
Main characteristics:
- Rated current: 63 A
- Trip current (IΔn): 300 mA
- Switching capacity: 10 kA
- Configuration: N+1 (single-phase with neutral)
- Trip type: S (selective) — delayed trip for coordination with downstream protection
- Sensitivity type: A — responds to alternating and pulsating sinusoidal leakage currents
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from −25 °C to +60 °C
- Power loss: 9.40 W
Mechanical parameters:
- Module dimensions: 49.5 × 36.0 × 84.0 mm
- Weight: 0.21 kg
- Mounting space width: 1 module space (DIN-rail)
Normative base:
Complies with standards AS/NZS 61008.1, EN 61008-1:2012 with amendments A1, A2, A11, A12; EN 61008-2-1:1994 with A11; IEC 61008-1 and IEC 61008-2-1.
Packaging: supplied as individual unit or in package of 90 pieces.
| EAN code | 9004840602784 |
|---|---|
| Net length | 49.50 mm |
| Net width | 36.00 mm |
| Net height | 84.00 mm |
| Net weight | 0.21 kg |
| Power loss | 9.40 W |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Type | A (sensitive to pulsating current) |
| Type | S (selective) |
| Rated current | 63 A |
| Current strength | 63 A |
| Trip current | 300 mA |
| Rated sensitivity IΔn | 300 mA |
| Pole | N+1 |
| Switching capacity | 10 kA |
| Standard | AS/NZS 61008.1, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998, IEC 61008-1, IEC 61008-2-1 |
| Series | AMPARO |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece, 90 pieces |