
Additional RCD Module for 2-pole AMPARO Circuit Breaker, Type AC/S, 63 A, 30 mA, 6 kA
Article: ARA66203--
21 980 ₸
To order
Additional modular RCD (residual current device) module for 2-pole automatic circuit breaker of AMPARO series manufactured by Schrack.
Main Parameters:
- Rated Current: 63 A
- Trip Current (IΔn): 30 mA
- Trip Type: AC (alternating current), instantaneous response
- Switching Capacity: 6 kA
- Configuration: 2-pole module (1+N)
- Design: Sub module (additional block for functional expansion)
Technical Characteristics:
- Nominal Base: EN 61009-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2016, EN 61009-2-1:1994 + A11:1998
- Power Loss: 22.5 W
- Ambient Temperature Range: −10 °C to +60 °C
- Overall Dimensions: 72 × 62 × 88 mm
- Weight: 0.14 kg
- EAN: 9004840938708
Purpose:
The module is designed to provide additional equipment for 2-pole automatic circuit breaker AMPARO with leakage current protection functions. Provides selective protection of electrical circuits against direct and indirect contact.
Packaging: 1 piece or 45 pieces
| EAN Code | 9004840938708 |
|---|---|
| Length Net | 72.00 mm |
| Width Net | 62.00 mm |
| Height Net | 88.00 mm |
| Weight Net | 0.14 kg |
| Power Loss | 22.50 W |
| Minimum Ambient Temperature | -10 °C |
| Maximum Ambient Temperature | 60 °C |
| Type (Current Sensitive) | AC (sensitive to alternating current) |
| Type (Operation) | Instantaneous |
| Current Rating | 63 A |
| Trip Current | 30 mA |
| Rated Sensitivity IΔn | 30 mA |
| Poles | 1+N |
| Switching Capacity | 6 kA |
| Standard | EN 61009-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2016, EN 61009-2-1:1994 + A11:1998 |
| Design | 2-pole, Sub module |
| Accessories | Accessories for connection |
| Series | AMPARO |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece, 45 pieces |