
1 / 6
1 / 6
Auxiliary Contact 1NO+1NC, BR Series
Article: BR900005--
19 530 ₸
To order
Auxiliary contact for high-current circuit breakers of the BR series. The functionality expansion module provides additional signaling and control capabilities. The contact structure includes 1 normally open contact (NO) and 1 normally closed contact (NC), enabling control logic implementation in electrical supply and automation systems.
Technical Specifications:
- Contact Type: 1NO+1NC (1 normally open + 1 normally closed)
- Series: BR
- Compatibility: BR high-current circuit breakers
- Dimensions: 8.90 mm (width) × 90.00 mm (height) × 60.00 mm (depth)
- Weight: 0.12 kg
- Operating Temperature Range: -25°C to +55°C
- Manufacturer: Schrack
- EAN Code: 9004840267266
The auxiliary contact is mounted directly on the circuit breaker and is used to transmit information about the protection device operation status to dispatching, signaling, and control systems.
| EAN Code | 9004840267266 |
|---|---|
| Net Width | 8.90 mm |
| Net Height | 90.00 mm |
| Net Depth | 60.00 mm |
| Net Weight | 0.12 kg |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 55°C |
| For Product | BR High-Current Circuit Breakers |
| Auxiliary Contacts | 1 normally open contact + 1 normally closed contact |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 10 pcs. |
- Photo 1: Auxiliary Contact 1NO+1NC, BR Series (JPG, 635 KB)
- Photo 2: Auxiliary Contact 1NO+1NC, BR Series (JPG, 1.0 MB)
- Photo 3: Auxiliary Contact 1NO+1NC, BR Series (JPG, 512 KB)
- Photo 4: Auxiliary Contact 1NO+1NC, BR Series (JPG, 998 KB)
- Photo 5: Auxiliary Contact 1NO+1NC, BR Series (JPG, 475 KB)
- Photo 6: Auxiliary Contact 1NO+1NC, BR Series (JPG, 458 KB)