
1 / 3
1 / 3
The end cap is designed to seal and protect the ends of 2/3-pole assembled busbars from dust and foreign objects. Used in electrical distribution cabinets and control panels.
Key specifications:
- Compatibility: High-current circuit breakers Neozed (pitch 27 mm)
- Design: End cap for assembled busbar
- Number of poles: 3
- Busbar cross-section: 16 mm²
- Operating temperature range: -35°C to +70°C
- Physical dimensions: length 8 mm, width 17 mm, height 17 mm
- Weight: 0.01 kg
- EAN code: 9004840013474
- Manufacturer: Schrack
- Packaging: available in packs of 1 and 1000 pcs.
| EAN code | 9004840013474 |
|---|---|
| Net length | 8.00 mm |
| Net width | 17.00 mm |
| Net height | 17.00 mm |
| Net weight | 0.01 kg |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Series | Accessories |
| Insertion | High-current circuit breakers Neozed (pitch 27 mm) |
| Design | Assembled busbar |
| Poles | 3 |
| Cross-section | 16 mm² |
| Accessories | End cap |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 1000 pcs. |