
Pin Lug Connector, Straight, 6–25 mm, Compact
Article: BS900172--
2 926 ₸
In stock
Straight pin lug connector designed for reliable connection of conductors with a cross-section of 6–25 mm². The compact short body design ensures convenient installation in confined spaces.
Key Parameters:
- Conductor cross-section range: 6–25 mm²
- Design: Pin type (stud type)
- Type: Straight lug connector
- Power loss: 1.80 W
- Operating temperature: from –35°C to +70°C
- Weight: 0.01 kg
- Dimensions (L × W × H): 13.00 × 32.50 × 17.00 mm
- Manufacturer: Schrack
- Packaging: 1 pcs or 25 pcs
An element of the "Connection terminal" series that provides efficient electrical connection with minimal losses and stability across a wide temperature range.
| EAN Code | 9004840084535 |
|---|---|
| Net Length | 13.00 mm |
| Net Width | 32.50 mm |
| Net Height | 17.00 mm |
| Net Weight | 0.01 kg |
| Power Loss | 1.80 W |
| Min. Ambient Temperature | –35°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Series | Connection Terminal |
| Design | Pin type |
| Cross-section | 25 mm² |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 25 pcs |