
Fork-type terminal, side connection, 6-50mm, short type
Article: BS900175--
2 028 ₸
In stock
Fork-type terminal with side connection is designed for reliable connection of conductors with cross-section 6–50 mm². The compact short-type design ensures convenient installation in space-constrained environments.
Key specifications:
- Wire cross-section range: 6–50 mm²
- Connection type: side connection
- Design type: fork-type
- Power loss: 3.40 W
- Operating temperature range: –35°C to +70°C
- Weight: 0.02 kg
- Dimensions: 20 × 31.5 × 25 mm (L × W × H)
- Manufacturer: Schrack
- EAN: 9004840084566
Assembly and packaging:
Available in packaging: 1 pcs or 50 pcs. Fork-type terminals are used in electrical distribution devices, control panels, and industrial electrical equipment for reliable cable connection switching.
| EAN code | 9004840084566 |
|---|---|
| Net length | 20.00 mm |
| Net width | 31.50 mm |
| Net height | 25.00 mm |
| Net weight | 0.02 kg |
| Power loss | 3.40 W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Series | Connection terminal |
| Design | Fork-type design |
| Cross-section | 50 mm² |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 50 pcs |