
Modular Contactor 63A/4NC/24VAC/3MW
Article: BZ326458--
138 870 ₸
To order
Modular contactor is designed for switching three-phase alternating current circuits in electrical power supply and control systems. The installation version allows mounting the device on a standard DIN rail.
Main characteristics:
- Nominal current: 63A at 440V voltage (AC-1)
- Switched power: up to 15kW at 400V (AC-3), up to 5kW at 230V (AC-3)
- Main contacts: 4 normally open contacts (4NC)
- Coil supply voltage: 24V alternating current
- Operating voltage: 440V AC
- Power loss: 28W
- Operating temperature range: from -20°C to +60°C
Dimensions and weight:
- Width: 52.50mm
- Height: 87.50mm
- Depth: 65.00mm
- Net weight: 0.36kg
Manufacturer: Schrack (Austrian electrical equipment manufacturer, known for reliability and quality).
The device is designed to control asynchronous motors, compressors and other high-power consumers in industrial and commercial alternating current networks.
| EAN code | 9004840668742 |
|---|---|
| Width (net) | 52.50mm |
| Height (net) | 87.50mm |
| Depth (net) | 65.00mm |
| Weight (net) | 0.36kg |
| Power loss | 28.00W |
| Min. ambient temperature | -20°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Execution | Installation contactor |
| Main contacts | 4 normally open contacts |
| Rated power AC-3/230V | 5kW |
| Rated power AC-3/400V | 15kW |
| Rated current AC-1/440V | 63A |
| Operating voltage AC | 440V |
| Coil voltage AC | 24V alternating current |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece |