
Modular Contactor 40A/4NC/230VAC
Article: BZ326459--
72 910 ₸
To order
Modular contactor designed for switching alternating current electrical circuits in electrical distribution devices and control cabinets. The contactor provides reliable on/off switching of loads with a rated current up to 40A at a voltage of 440V AC.
Technical specifications:
- Contact configuration: 4 normally open contacts (4NC)
- Nominal coil supply voltage: 230V alternating current
- Operating voltage: 440V AC
- Rated current: 40A (at 440V AC-1)
- Switched power: 2.60 kW (at 230V, AC-3) / 12.50 kW (at 400V, AC-3)
- Power loss during operation: 28W
- Form factor: modular installation contactor
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from -20°C to +60°C
- Module width: 52.50 mm
- Module height: 87.50 mm
- Module depth: 65.00 mm
- Net weight: 0.36 kg
Manufacturer: Schrack Coding: EAN 9004840668650 Packaging options: 1 pcs or 40 pcs
| EAN code | 9004840668650 |
|---|---|
| Net width | 52.50 mm |
| Net height | 87.50 mm |
| Net depth | 65.00 mm |
| Net weight | 0.36 kg |
| Power loss | 28.00 W |
| Min. ambient temperature | -20°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Design | Modular installation contactor |
| Main contacts | 4 normally open contacts |
| Rated power AC-3/230V | 2.60 kW |
| Rated power AC-3/400V | 12.50 kW |
| Rated current AC-1/440V | 40 A |
| AC operating voltage | 440 V |
| AC coil voltage | 230 V alternating current |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 40 pcs |