
Electromagnetic contactor designed for switching AC circuits in distribution cabinets and electrical installations. The device provides reliable control of loads with a rated current up to 25A at a coil voltage of 230V AC.
Main specifications:
- Main contacts: 4 closing contacts (4NO) for simultaneous control of multiple circuits
- Rated current: 25A
- Coil voltage: 230V alternating current
- Rated power: 1.30 kW at AC-3/230V; 4 kW at AC-3/400V
- Operating voltage: up to 440V AC
- Power consumption: 8.00W
- Execution size: 2TE (modular design for DIN rail)
- Temperature range: from -20°C to +60°C
- Design: mounting type, fastening to standard DIN rail
- Manufacturer: Schrack (certified equipment)
Dimensions and weight:
- Width: 35 mm
- Height: 85 mm
- Depth: 65 mm
- Net weight: 0.24 kg
Application: control of asynchronous motors, power loads, lighting circuits in industrial and commercial installations. The contactor provides fast and safe switching on/off of electrical circuits thanks to its electromagnetic drive.
| EAN code | 9004840114898 |
|---|---|
| Net width | 35.00mm |
| Net height | 85.00mm |
| Net depth | 65.00mm |
| Net weight | 0.24kg |
| Power loss | 8.00W |
| Min. ambient temperature | -20°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Size | 2TE |
| Type | Mounting contactor |
| Rated current | 25A |
| Coil voltage AC | 230V alternating current |
| Main contacts | 4 closing contacts |
| Rated power AC-3/230V | 1.30kW |
| Rated power AC-3/400V | 4kW |
| Operating voltage AC | 440V |
| Rated current AC-1/440V | 25A |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs. |