
Modular Contactor 25A/3NO+1NC/24VACDC/2MW
Article: BZ326462VM
35 140 ₸
To order
Modular contactor designed for switching electrical circuits in distribution cabinets and on DIN-rail. Features a configuration of 3 main normally open contacts (NO) + 1 auxiliary normally closed contact (NC).
Electrical characteristics:
- Rated current: 25A at AC-1/440V
- Switched power AC-3/230V: 1.30 kW
- Switched power AC-3/400V: 4 kW
- Operating voltage: 440V AC
- Coil voltage: 24V AC/DC (universal)
- Power consumption: 6W
Constructive parameters:
- Mounting width: 35 mm (on DIN-rail)
- Height: 87.50 mm
- Depth: 65 mm
- Weight: 0.21 kg
Operating conditions:
- Temperature range: from -20°C to +60°C
- Design: modular installation contactor
- Manufacturer: Schrack (high-quality European equipment)
The contactor is used for remote control of asynchronous electric motors, lighting and heating installations in automatic control systems.
| EAN code | 9004840668568 |
|---|---|
| Width net | 35.00 mm |
| Height net | 87.50 mm |
| Depth net | 65.00 mm |
| Weight net | 0.21 kg |
| Power loss | 6.00 W |
| Min ambient temperature | -20°C |
| Max ambient temperature | 60°C |
| Design | Modular contactor |
| Main contacts | 3 NO + 1 NC |
| Rated power AC-3/230V | 1.30 kW |
| Rated power AC-3/400V | 4 kW |
| Rated current AC-1/440V | 25A |
| Operating voltage AC | 440V |
| Coil voltage AC | 24V AC |
| Coil voltage DC | 24V |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 60 pcs. |