
Modular Contactor 25A/1NO+3NC/230VAC/2M
Article: BZ326465--
24 620 ₸
To order
Modular contactor designed for switching circuits of alternating current in electrical distribution systems. The device is mounted on a standard DIN-rail and provides reliable control of electrical loads.
Main characteristics:
- Nominal current: 25A at AC-1/440V
- Main contacts: 1 normally open contact (NO) + 3 normally closed contacts (NC)
- Coil voltage: 230V alternating current
- Rated switching power: 1.30 kW at AC-3/230V; 4 kW at AC-3/400V
- Operating voltage: 440V alternating current
- Power consumption: 6 W
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from -20°C to +60°C
- Installation type construction
- Weight: 0.24 kg
- Dimensions (WxHxD): 35 × 87.5 × 65 mm
The contactor is used for remote control of electric motors, lighting installations and other electrical equipment in industrial and municipal networks.
| EAN code | 9004840106541 |
|---|---|
| Width (net) | 35.00 mm |
| Height (net) | 87.50 mm |
| Depth (net) | 65.00 mm |
| Weight (net) | 0.24 kg |
| Power loss | 6.00 W |
| Min. ambient temperature | -20°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Design | Installation contactor |
| Main contacts | 1 normally open contact + 3 normally closed contacts |
| Rated power AC-3/230V | 1.30 kW |
| Rated power AC-3/400V | 4 kW |
| Rated current AC-1/440V | 25A |
| AC operating voltage | 440V |
| AC coil voltage | 230V AC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 60 pc. |