
Modular Contactor 25A/2NO/24VAC/1MW
Article: BZ326474--
21 680 ₸
To order
Modular contactor is designed for switching control circuits and power circuits in electrical distribution systems. The device is mounted on standard DIN-rail.
Main parameters:
- Rated current: 25A (AC-1)
- Main contacts: 2 closing contacts (2NO)
- Coil voltage: 24V AC
- Operating voltage: 440V AC
- Rated power: 1.30 kW at AC-3/230V, 4 kW at AC-3/400V
- Power consumption: 6 W
- Power loss: 6.00 W
Operating conditions:
- Operating temperature range: from -20°C to +60°C
- Protection class: standard for modular equipment
Physical dimensions:
- Width: 17.70 mm
- Height: 85.00 mm
- Depth: 65.00 mm
- Weight: 0.13 kg
Delivery information:
- Manufacturer: Schrack
- EAN code: 9004840617979
- Packaging options: 1 pcs. or 120 pcs.
| EAN code | 9004840617979 |
|---|---|
| Net width | 17.70 mm |
| Net height | 85.00 mm |
| Net depth | 65.00 mm |
| Net weight | 0.13 kg |
| Power loss | 6.00 W |
| Min. ambient temperature | -20°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Main contacts | 2 closing contacts |
| Rated power AC-3/230V | 1.30 kW |
| Rated power AC-3/400V | 4 kW |
| Rated current AC-1/440V | 25A |
| Operating voltage AC | 440V |
| Coil voltage AC | 24V AC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 120 pcs. |