
Modular Contactor 25A/2NO/230VAC/1MW
Article: BZ326475--
17 770 ₸
In stock
A modular contactor designed for mounting on DIN-rail intended for switching power circuits in distribution systems. Rated current: 25A at 230VAC voltage. Configuration with two normally open contacts (2NO) provides reliable load control. Rated power in AC-3 category is 1.30 kW at 230V and 4 kW at 400V, allowing the contactor to be used for switching asynchronous motors.
Key Specifications:
- Coil voltage: 230V AC
- AC operating voltage: 440V
- Main contacts: 2NO (opening)
- Installation type: 1TE on DIN-rail
- Degree of protection: IP20
- Rated current AC-1/440V: 25A
- Power loss: 6.00W
- Overall dimensions: width 17.70 mm, height 85.00 mm, depth 65.00 mm
- Weight: 0.13 kg
- Temperature range: from -20°C to +60°C
- Manufacturer: Schrack
The contactor is used in control systems for lighting, ventilation, and industrial equipment requiring reliable electrical circuit management. The compact design allows for easy integration into standard distribution cabinets.
| EAN-code | 9004840617986 |
|---|---|
| Width net | 17.70 mm |
| Height net | 85.00 mm |
| Depth net | 65.00 mm |
| Weight net | 0.13 kg |
| Power loss | 6.00 W |
| Min. ambient temperature | -20°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Size | 1TE |
| Type | Modular contactor |
| Rated current | 25A |
| Coil voltage AC | 230V AC |
| Main contacts | 2 normally open contacts |
| Rated power AC-3/230V | 1.30 kW |
| Rated power AC-3/400V | 4 kW |
| Operating voltage AC | 440V |
| Rated current AC-1/440V | 25A |
| Manufacturer | Schrack |
| Degree of protection | IP20 |
| Packaging | 1 pc., 120 pc. |