
Modular Contactor 25A/1NO+1NC/230VAC/1MW
Article: BZ326479--
21 680 ₸
To order
Modular contactor for installation on DIN rail with rated current 25A and coil voltage 230VAC. Designed for switching AC electrical circuits in distribution cabinets and control panels.
Main parameters:
- Main contacts: 1 normally open (NO) + 1 normally closed (NC)
- Rated power AC-3 at 230V: 1.30 kW
- Rated power AC-3 at 400V: 4 kW
- Rated current AC-1 at 440V: 25A
- Coil voltage: 230V AC
- Operating voltage: 440V AC
- Power loss: 3.00 W
- Temperature range: from -20°C to +60°C
Design and installation:
- Enclosure for DIN rail mounting
- Compact dimensions: width 17.70 mm, height 85.00 mm, depth 65.00 mm
- Weight: 0.13 kg
- Manufacturer: Schrack
The contactor is used in automation systems, lighting control, ventilation, and other electrical equipment with rated power up to 4 kW.
| EAN code | 9004840618006 |
|---|---|
| Net width | 17.70 mm |
| Net height | 85.00 mm |
| Net depth | 65.00 mm |
| Net weight | 0.13 kg |
| Power loss | 3.00 W |
| Min. ambient temperature | -20°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Main contacts | 1 normally open contact + 1 normally closed contact |
| Rated power AC-3 at 230V | 1.30 kW |
| Rated power AC-3 at 400V | 4 kW |
| Rated current AC-1 at 440V | 25A |
| Operating voltage AC | 440V |
| Coil voltage AC | 230V AC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 12 pcs |