
Modular Contactor 25A/2NO+2NC/24VACDC/2M
Article: BZ326482VM
35 140 ₸
To order
A modular contactor designed for switching electrical circuits in distribution cabinets and control panels. The contactor is rated for a nominal current of 25A and features four auxiliary contacts (2NO+2NC) for control and signaling functions.
Technical Parameters:
- Main Contacts: 2 normally open + 2 normally closed contacts
- Nominal Current: 25A at AC-1/440V
- Switching Capacity: 1.30 kW (AC-3/230V), 4 kW (AC-3/400V)
- Operating Voltage: 440V alternating current
- Control Coil: 24V AC or DC
- Type: Modular installation contactor, width 2 modules (35 mm)
- Power Loss: 4 W at rated load
- Ambient Temperature Range: -20°C to +60°C
Dimensions and Weight:
- Width: 35 mm
- Height: 87.5 mm
- Depth: 65 mm
- Weight: 210 g
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging: Unit or box of 60 pcs
| EAN Code | 9004840668605 |
|---|---|
| Width | 35.00 mm |
| Height | 87.50 mm |
| Depth | 65.00 mm |
| Weight | 0.21 kg |
| Power Loss | 4.00 W |
| Min. Ambient Temperature | -20°C |
| Max. Ambient Temperature | 60°C |
| Type | Modular Installation Contactor |
| Main Contacts | 2 normally open contacts + 2 normally closed contacts |
| Rated Power AC-3/230V | 1.30 kW |
| Rated Power AC-3/400V | 4 kW |
| Rated Current AC-1/440V | 25A |
| Operating Voltage AC | 440 V |
| Coil Voltage AC | 24 V AC |
| Coil Voltage DC | 24 V |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc, 60 pcs |