T2/C Surge Arrester Module is designed to protect electrical circuits from impulse overvoltages. The device belongs to class TII/C and provides reliable dissipation of overvoltage currents.
Technical Characteristics:
- Nominal voltage (AC): 280 V
- Nominal impulse current: 20 kA
- Maximum discharge current: 40 kA
- Protection level: 1.5 kV
- Power loss: 0.11 W
- Operating temperature range: -40°C to +70°C
Physical Parameters:
- Dimensions: 52 × 17.5 × 60 mm
- Weight: 40 g
- Series: UAS
- Manufacturer: Schrack
The module is mounted directly on a DIN rail and integrated into distribution cabinets to protect sensitive equipment from voltage surges. Leakage current shutdown function is not available.
| EAN code | 9004840779226 |
|---|---|
| Net length | 52.00 mm |
| Net width | 17.50 mm |
| Net height | 60.00 mm |
| Net weight | 0.04 kg |
| Power loss | 0.11 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Design | UAS Series |
| Discharge device class | TII/C |
| Max. continuous AC voltage | 280VAC |
| Nominal discharge impulse current | 20kA |
| Max. branch current | 40kA |
| Protection level | 1.5kV |
| Manufacturer | Schrack |
| Leakage current free | No |
| Packaging | 1 pcs |
