Surge Protection Device (SPD) of the Vartec series is designed to protect electrical networks and equipment from atmospheric and switching overvoltages in TN-C systems.
Main technical characteristics:
- Protection scheme: 3+0 (three phases + neutral conductor)
- Protection class: TII/C (type C for installation at building entrance)
- Maximum continuous voltage: 255VAC
- Nominal discharge current impulse: 20kA
- Maximum branching current: 40kA
- Protection level (voltage limitation): 1.5kV
- Power loss: 0.16W
- Operating temperature: -40°C to +80°C
Constructive parameters:
- Dimensions: 54×72×88 mm
- Weight: 0.33 kg
- Signal contact: absent
- Leakage current free: no
- Manufacturer: Schrack
The SPD is designed for modular installation in distribution panels and provides reliable protection of electrical equipment against impulse overvoltages.
| EAN code | 9004840097818 |
|---|---|
| Net length | 54.00mm |
| Net width | 72.00mm |
| Net height | 88.00mm |
| Net weight | 0.33kg |
| Power loss | 0.16W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 80°C |
| Design | Serie Vartec |
| Class of discharge device | TII/C |
| Circuit | 3+0 |
| Max. continuous AC voltage | 255VAC |
| Nominal discharge impulse current | 20kA |
| Max. branching current | 40kA |
| Protection level | 1.5kV |
| Signal contact | no |
| Manufacturer | Schrack |
| Leakage current free | No |
| Packaging | 1 pcs., 5 pcs. |
