Surge Protection Device (SPD) of Vartec series for TN-S system with nominal voltage of 255VAC. Designed to protect electrical networks and equipment against direct lightning strikes and switching overvoltages.
Main parameters:
- Connection scheme: 4+0 (four phase conductors, common conductor)
- Earthing system type: TN-S
- Overvoltage discharge device class: TII/C
- Maximum continuous AC voltage: 255VAC
- Nominal discharge impulse current: 20kA
- Maximum branch current: 40kA
- Protection level: 1.5kV
Technical characteristics:
- Dimensions: 72 × 72 × 88 mm
- Weight: 0.44 kg
- Power loss: 0.21W
- Operating temperature range: from -40°C to +80°C
- Design: DIN rail (35 mm)
- Signal contact: absent
- Leakage current free: No
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging: available in variants of 1 piece and 3 pieces.
The SPD is designed for installation in distribution boards and control cabinets. Provides reliable protection against lightning and switching overvoltages in accordance with international standard IEC 61643-11.
| EAN code | 9004840097894 |
|---|---|
| Net length | 72.00 mm |
| Net width | 72.00 mm |
| Net height | 88.00 mm |
| Net weight | 0.44 kg |
| Power loss | 0.21 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 80°C |
| Design | Serie Vartec |
| Discharge device class | TII/C |
| Circuit | 4+0 |
| Max. continuous AC voltage | 255VAC |
| Nominal discharge impulse current | 20kA |
| Max. branch current | 40kA |
| Protection level | 1.5kV |
| Signal contact | No |
| Manufacturer | Schrack |
| Leakage current free | No |
| Packaging | 1 piece, 3 pieces |
