
1 / 9
1 / 9
SURGE PROTECTIVE DEVICE COMBTEC BC TT 275/12.5kA+RC — surge protective device (SPD) for three-phase electrical supply systems with neutral conductor.
Purpose and application: Designed to protect electrical equipment from direct lightning strikes and induced overvoltages. Applied at the input of distribution switchboards and in electrical supply systems of buildings and structures.
Main characteristics:
- Protection class: TI+TII/B+C (protection against direct lightning strikes and switching overvoltages)
- Nominal AC voltage: 275 VAC
- Current carrying capacity during lightning discharge: 12.5 kA
- Nominal discharge current impulse: 20 kA
- Maximum branching current: 50 kA
- Protection level: 1.5 kV
- Connection scheme: 3+1 (three phases + neutral)
- Number of protection stages: 4
- Signal contact: yes (for monitoring tripping and load switching)
Design parameters:
- Design: Modular construction of Combtec series
- Overall dimensions: 72×71×99 mm (W×L×H)
- Net weight: 0.6 kg
- Power consumption: 0.08 W
Manufacturer: Schrack (Austria) — leading manufacturer of low-voltage electrical equipment and protection systems.
Packaging: supplied in quantity of 1 pcs. or 3 pcs. per order.
| EAN code | 9004840595437 |
|---|---|
| Net length | 71.00 mm |
| Net width | 72.00 mm |
| Net height | 99.00 mm |
| Net weight | 0.60 kg |
| Power loss | 0.08 W |
| Design | Combtec series |
| Class of SPD device | TI+TII/B+C |
| Circuit | 3+1 |
| Max. continuous AC voltage | 275 VAC |
| Current carrying capacity during lightning discharge | 12.50 kA |
| Nominal discharge impulse current | 20 kA |
| Max. branching current | 50 kA |
| Protection level | 1.50 kV |
| Stages | 4 |
| Signal contact | yes |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 3 pcs. |
- Photo 1: SURGE PROTECTIVE DEVICE COMBTEC BC TT 275/12.5kA+RC (JPG, 1.9 MB)
- Photo 2: SURGE PROTECTIVE DEVICE COMBTEC BC TT 275/12.5kA+RC (JPG, 2.5 MB)
- Photo 3: SURGE PROTECTIVE DEVICE COMBTEC BC TT 275/12.5kA+RC (JPG, 2.6 MB)
- Photo 4: SURGE PROTECTIVE DEVICE COMBTEC BC TT 275/12.5kA+RC (JPG, 2.5 MB)
- Photo 5: SURGE PROTECTIVE DEVICE COMBTEC BC TT 275/12.5kA+RC (JPG, 2.5 MB)
- Photo 6: SURGE PROTECTIVE DEVICE COMBTEC BC TT 275/12.5kA+RC (JPG, 2.3 MB)
- Photo 7: SURGE PROTECTIVE DEVICE COMBTEC BC TT 275/12.5kA+RC (JPG, 2.5 MB)
- Photo 8: SURGE PROTECTIVE DEVICE COMBTEC BC TT 275/12.5kA+RC (JPG, 2.5 MB)
- Photo 9: SURGE PROTECTIVE DEVICE COMBTEC BC TT 275/12.5kA+RC (JPG, 2.6 MB)