
Thermal Overload Relay 9-12A LTD
Article: LTT01200--
Аксессуары для контакторов силовых
22 130 ₸
To order
Thermal overload relay with operating range 9-12A designed to protect asynchronous electric motors from overload and overheating. The relay responds to exceeding nominal current and disconnects the motor control circuit.
Key characteristics:
- Current operating range: 9-12A
- Control contact: closing (AC-15), 380/400/415 V
- Control contact current: 0.5A
- Power loss: 6.90W
- Dimensions: 88 × 67 × 45 mm
- Weight: 0.14 kg
- Manufacturer: Schrack
- EAN: 9004840841640
The relay is mounted on a DIN rail and is used as part of starters and contactors. Provides reliable protection of electrical machines from critical operating conditions.
| EAN code | 9004840841640 |
|---|---|
| Net length | 88.00 mm |
| Net width | 67.00 mm |
| Net depth | 45.00 mm |
| Net weight | 0.14 kg |
| Power loss | 6.90 W |
| Current range | 9-12 A |
| Type | Motor protection relay |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-15 closing contact | 380 V 400 V 415 V Ie: 0.5 A |
| Packaging | 1 pcs., 70 pcs. |