
Thermal Overload Relay 4-6A, for LTD 1 Size Contactors
Article: LTT10600--
Аксессуары для контакторов силовых
27 530 ₸
To order
Thermal overload relay designed to protect asynchronous electric motors from overload and jamming. The device operates on the principle of bimetallic strip actuation when nominal current is exceeded.
Key Specifications:
- Current Setting Range: 4-6 A
- Size: 1 (compatible with LTD 1 size contactors)
- Protection Type: Motor protection relay
- Power Loss: 5.10 W
- Contact: AC-15 normally open
- Rated Voltage: 380 V / 400 V / 415 V
- Contact Current: Ie = 0.5 A
Dimensions:
- Length: 96 mm
- Width: 67 mm
- Depth: 45 mm
- Weight: 0.14 kg
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging: 1 pc or 70 pcs
The relay is mounted directly on the contactor and provides reliable protection of electrical equipment from thermal overloads.
| EAN Code | 9004840841787 |
|---|---|
| Length (net) | 96.00 mm |
| Width (net) | 67.00 mm |
| Depth (net) | 45.00 mm |
| Weight (net) | 0.14 kg |
| Power Loss | 5.10 W |
| Current Range | 4-6 A |
| Size | 1 |
| Type | Motor protection relay |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-15 normally open contact, 380 V 400 V 415 V Ie | 0.5 A |
| Packaging | 1 pc, 70 pcs |