
Auxiliary Contact, Side-Mounted 1, 1NO+1NC, for LTD2, LTD3, LTD4 Contactors
Article: LTZ3D711--
Аксессуары для контакторов силовых
9 055 ₸
To order
Auxiliary side-mounted contact block for expanding the functionality of contactors in the LTD2, LTD3, and LTD4 series. The module contains 1 normally open contact (1NO) + 1 normally closed contact (1NC), providing flexibility in control circuit design. Intended for mounting on the side of the contactor housing. Product manufactured by Schrack, compliant with standards for auxiliary contacts in industrial equipment. Compact dimensions and light weight allow easy integration into various automation circuits.
Key Specifications:
- Contact configuration: 1NO + 1NC
- Compatibility: LTD2, LTD3, LTD4 contactors
- Mounting method: side-mounted
- Size: 4
- Manufacturer: Schrack
- Packaging: 1 pc. (individual), bulk packaging 114 pcs.
| EAN Code | 9004840839739 |
|---|---|
| Net Length | 77.00 mm |
| Net Width | 77.00 mm |
| Net Depth | 15.00 mm |
| Net Weight | 0.04 kg |
| Size | 4 |
| Type | Accessories |
| Accessories | Auxiliary Contact |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 114 pcs. |