
1 / 6
1 / 6
Power Contactor CUBICO Grand 110kW/400V/205A/2NO+2NC/230VAC
Article: LZDG20B3--
230 150 ₸
To order
The CUBICO Grand power contactor is designed for switching three-phase asynchronous motors and inductive loads in alternating current networks. The contactor ensures reliable electrical equipment control thanks to its powerful magnetic system and high-quality silver contacts.
Main specifications:
- Rated power (AC-3/400V): 110 kW
- Rated current: 205 A
- Coil supply voltage: 230 V AC
- Contact configuration: 2NO (normally open) + 2NC (normally closed)
- Operating temperature range: −25°C to +60°C
- Power loss: 65 W
Dimensions and weight:
- Overall dimensions: width 150 mm × height 235 mm × depth 207 mm
- Net weight: 6.55 kg
- EAN code: 9004840845563
The contactor is designed for high switching loads and provides an extended service life under frequent on-off cycles. Supplied in packaging of 1 or 2 units.
| EAN code | 9004840845563 |
|---|---|
| Net width | 150.00 mm |
| Net height | 235.00 mm |
| Net depth | 207.00 mm |
| Net weight | 6.55 kg |
| Power loss | 65.00 W |
| Min. ambient temperature | −25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Size | Grand |
| Type | Power contactor |
| AC coil voltage | 230 V AC |
| Rated current | 205 A |
| Rated power AC-3/400V | 110 kW |
| Packaging | 1 unit, 2 units |
- Photo 1: Power Contactor CUBICO Grand 110kW/400V/205A/2NO+2NC/230VAC (JPG, 43 KB)
- Photo 2: Power Contactor CUBICO Grand 110kW/400V/205A/2NO+2NC/230VAC (JPG, 43 KB)
- Photo 3: Power Contactor CUBICO Grand 110kW/400V/205A/2NO+2NC/230VAC (JPG, 57 KB)
- Photo 4: Power Contactor CUBICO Grand 110kW/400V/205A/2NO+2NC/230VAC (JPG, 53 KB)
- Photo 5: Power Contactor CUBICO Grand 110kW/400V/205A/2NO+2NC/230VAC (JPG, 48 KB)
- Photo 6: Power Contactor CUBICO Grand 110kW/400V/205A/2NO+2NC/230VAC (JPG, 48 KB)