
1 / 6
1 / 6
CUBICO Grand Contactor 200kW/400V/400A/2NO+2NC/230VAC
Article: LZDG40B3--
379 070 ₸
To order
CUBICO Grand power contactor is designed for switching powerful three-phase loads in industrial installations. The contactor provides reliable control of electrical equipment with a rated power of up to 200 kW at a voltage of 400 V.
Key characteristics:
- Rated current: 400 A
- Rated power (AC-3/400V): 200 kW
- Control voltage: 230 V AC
- Contacts: 2NO + 2NC (2 normally open + 2 normally closed)
- Power loss at rated current: 125 W
- Temperature range: −25°C to +60°C
Dimensions and weight:
- Width: 165 mm
- Height: 248 mm
- Depth: 225 mm
- Net weight: 10 kg
The CUBICO Grand series contactor is distinguished by its compact Grand-size construction, high reliability and long service life. Suitable for use in industrial switchgear, motor control systems and power networks.
| EAN code | 9004840845594 |
|---|---|
| Net width | 165.00 mm |
| Net height | 248.00 mm |
| Net depth | 225.00 mm |
| Net weight | 10.00 kg |
| Power loss | 125.00 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Size | Grand |
| Type | Power contactor |
| AC coil voltage | 230 V AC |
| Rated current | 400 A |
| Rated power AC-3/400V | 200 kW |
| Packaging | 1 pcs, 2 pcs |
- Photo 1: CUBICO Grand Contactor 200kW/400V/400A/2NO+2NC/230VAC (JPG, 44 KB)
- Photo 2: CUBICO Grand Contactor 200kW/400V/400A/2NO+2NC/230VAC (JPG, 45 KB)
- Photo 3: CUBICO Grand Contactor 200kW/400V/400A/2NO+2NC/230VAC (JPG, 54 KB)
- Photo 4: CUBICO Grand Contactor 200kW/400V/400A/2NO+2NC/230VAC (JPG, 53 KB)
- Photo 5: CUBICO Grand Contactor 200kW/400V/400A/2NO+2NC/230VAC (JPG, 50 KB)
- Photo 6: CUBICO Grand Contactor 200kW/400V/400A/2NO+2NC/230VAC (JPG, 49 KB)