
1 / 8
1 / 8
CUBICO Mini Contactor 5.5kW/AC3/12A/1NO Coil 24VDC
Article: LZDM1215--
13 900 ₸
To order
The CUBICO Mini miniature contactor is designed for switching three-phase alternating current circuits of industrial frequency. The device provides reliable control of electrical loads in automation and power distribution systems.
Key characteristics:
- Rated power: 5.5 kW at AC-3/400V
- Rated current: 12 A (AC-3/400V), 20 A (AC-1/690V)
- Main contacts: 3 closing contacts
- Auxiliary contacts: 1 closing contact (1NO)
- Coil voltage: 24 VDC
- Power loss: 7.50 W
- Ambient temperature range: from -25°C to +60°C
Dimensions:
- Width: 46 mm
- Height: 59 mm
- Depth: 70 mm
- Weight: 0.27 kg
Manufacturer: Schrack
Packaging: 1 piece or 84 pieces
The compact size and low power dissipation of the CUBICO Mini contactor make it an ideal solution for control panels and distribution cabinets with limited space.
| EAN code | 9004840024715 |
|---|---|
| Width net | 46.00 mm |
| Height net | 59.00 mm |
| Depth net | 70.00 mm |
| Weight net | 0.27 kg |
| Power loss | 7.50 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Size | Mini |
| Type | Contactor |
| Auxiliary contacts included | 1 closing contact |
| DC coil voltage | 24 V |
| Rated current | 12 A |
| Device | Contactor |
| Rated current AC-1/690V | 20 A |
| Rated current AC-3/400V | 12 A |
| Rated power AC-3/400V | 5.5 kW |
| Main contacts | 3 closing contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece, 84 pieces |
- Photo 1: CUBICO Mini Contactor 5.5kW/AC3/12A/1NO Coil 24VDC (JPG, 1.8 MB)
- Photo 2: CUBICO Mini Contactor 5.5kW/AC3/12A/1NO Coil 24VDC (JPG, 1.4 MB)
- Photo 3: CUBICO Mini Contactor 5.5kW/AC3/12A/1NO Coil 24VDC (JPG, 1.7 MB)
- Photo 4: CUBICO Mini Contactor 5.5kW/AC3/12A/1NO Coil 24VDC (JPG, 2.0 MB)
- Photo 5: CUBICO Mini Contactor 5.5kW/AC3/12A/1NO Coil 24VDC (JPG, 1.7 MB)
- Photo 6: CUBICO Mini Contactor 5.5kW/AC3/12A/1NO Coil 24VDC (JPG, 2.2 MB)
- Photo 7: CUBICO Mini Contactor 5.5kW/AC3/12A/1NO Coil 24VDC (JPG, 1.7 MB)
- Photo 8: CUBICO Mini Contactor 5.5kW/AC3/12A/1NO Coil 24VDC (JPG, 1.8 MB)