
1 / 3
1 / 3
Welrok D2-40 red Voltage Relay
Article: welrok D2-40 red
19 938 ₸
To order
Single-phase voltage relay Welrok D2-40 red is designed to protect electrical equipment from voltage surges and dips in the power grid.
Field of Application:
- Protection of household appliances and air conditioning equipment
- Automatic load management systems
- Boiler installations and heating systems
- Refrigeration equipment
Technical Characteristics:
- Rated Voltage: 220 V, 50/60 Hz
- Maximum Load Current: 40 A
- Switching Type: relay (electromechanical)
- Lower Threshold Adjustment Range: typically 140-180 V
- Upper Threshold Adjustment Range: typically 220-280 V
- Response Time: < 0.5 s
- Protection Class: IP20
- Mounting: on DIN rail
Features:
- Compact red-colored enclosure for visual identification
- Adjustable response thresholds
- Protection against both overvoltage and undervoltage
- Built-in time delay to prevent false triggers
- Low power consumption with simple installation
| Rated Voltage | 220 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Maximum Load Current | 40 A |
| Switching Type | relay (electromechanical) |
| Lower Threshold Adjustment Range | typically 140-180 V |
| Upper Threshold Adjustment Range | typically 220-280 V |
| Response Time | < 0.5 s |
| Protection Class | IP20 |
| Mounting | on DIN rail |