
1 / 9
1 / 9
Four-pole automatic circuit breaker C25A/4, 6kA
Article: AM617425--
Автоматические выключатели AMPARO
12 640 ₸
To order
Four-pole automatic circuit breaker with nominal current 25 A and breaking capacity 6 kA. Designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in alternating current systems.
Main characteristics:
- Protection type: characteristic C (for circuits with moderate inrush currents)
- Number of poles: 4 (three-phase system with neutral conductor)
- Design: single-module circuit breaker (AC-MCB)
- Operating temperature range: from -35°C to +70°C
- Power loss at nominal current: 16.10 W
- Housing dimensions: 86×72×77 mm
- Weight: 0.41 kg
Certification: Complies with standards EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1.
Manufacturer: Schrack Gruppe (AMPARO series)
Used in distribution boards, control panels and electrical installations for industrial and commercial purposes.
| EAN code | 9004840851991 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 72.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.41 kg |
| Power loss | 16.10 W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 4 |
| Nominal current | 25 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 3 pcs., 45 pcs. |
- Photo 1: Four-pole automatic circuit breaker C25A/4, 6kA (JPG, 2.3 MB)
- Photo 2: Four-pole automatic circuit breaker C25A/4, 6kA (JPG, 938 KB)
- Photo 3: Four-pole automatic circuit breaker C25A/4, 6kA (JPG, 1.1 MB)
- Photo 4: Four-pole automatic circuit breaker C25A/4, 6kA (JPG, 898 KB)
- Photo 5: Four-pole automatic circuit breaker C25A/4, 6kA (JPG, 1.0 MB)
- Photo 6: Four-pole automatic circuit breaker C25A/4, 6kA (JPG, 845 KB)
- Photo 7: Four-pole automatic circuit breaker C25A/4, 6kA (JPG, 1.0 MB)
- Photo 8: Four-pole automatic circuit breaker C25A/4, 6kA (JPG, 919 KB)
- Photo 9: Four-pole automatic circuit breaker C25A/4, 6kA (JPG, 1.0 MB)