
1 / 9
1 / 9
Four-Pole Automatic Circuit Breaker C50A/4, 6kA
Article: AM617450--
Автоматические выключатели AMPARO
13 680 ₸
In stock
Four-pole automatic circuit breaker with nominal current 50 A and breaking capacity 6 kA. Part of the AMPARO series manufactured by Schrack and complies with standards EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1.
Main Parameters:
- Trip characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Number of poles: 4
- Nominal current: 50 A
- Breaking capacity: 6 kA
- Type: AM6 (AC-MCB — alternating current automatic circuit breaker)
Operating Characteristics:
- Power loss: 23 W
- Ambient temperature range: -35°C to +70°C
- Weight: 0.41 kg
- Dimensions: 86 × 72 × 77 mm (L × W × H)
- EAN code: 9004840852028
The circuit breaker is designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents. Available in packages of 1, 3, or 45 pieces.
| EAN code | 9004840852028 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 72.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.41 kg |
| Power loss | 23.00 W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 4 |
| Nominal current | 50 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pcs., 45 pcs. |
- Photo 1: Four-Pole Automatic Circuit Breaker C50A/4, 6kA (JPG, 2.3 MB)
- Photo 2: Four-Pole Automatic Circuit Breaker C50A/4, 6kA (JPG, 917 KB)
- Photo 3: Four-Pole Automatic Circuit Breaker C50A/4, 6kA (JPG, 1.1 MB)
- Photo 4: Four-Pole Automatic Circuit Breaker C50A/4, 6kA (JPG, 882 KB)
- Photo 5: Four-Pole Automatic Circuit Breaker C50A/4, 6kA (JPG, 1.0 MB)
- Photo 6: Four-Pole Automatic Circuit Breaker C50A/4, 6kA (JPG, 836 KB)
- Photo 7: Four-Pole Automatic Circuit Breaker C50A/4, 6kA (JPG, 1.0 MB)
- Photo 8: Four-Pole Automatic Circuit Breaker C50A/4, 6kA (JPG, 906 KB)
- Photo 9: Four-Pole Automatic Circuit Breaker C50A/4, 6kA (JPG, 1.1 MB)