
1 / 7
1 / 7
Automatic Circuit Breaker C10A/3+N, 6kA
Article: AM617810--
Автоматические выключатели AMPARO
11 370 ₸
In stock
Selective-type automatic circuit breaker with rated current of 10 A and 3+N poles. Designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in single-phase and three-phase AC networks.
Main technical parameters:
- Breaking capacity: 6 kA
- Trip characteristic: C (selective type, for circuits with weak inrush currents)
- Voltage: AC 230/400 V
- Number of poles: 3+N
- Operating temperature range: from −35 °C to +70 °C
- Power loss: 6.90 W
- Execution: AC-MCB (miniature automatic circuit breaker for AC)
Constructive dimensions:
- Length: 86 mm
- Width: 72 mm
- Height: 77 mm
- Net weight: 0.41 kg
The circuit breaker is manufactured in accordance with European standards EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1. Product manufactured by Schrack, series AMPARO, model AM6. Supplied in packages of 1, 3 or 45 pieces.
| EAN Code | 9004840013696 |
|---|---|
| Length (net) | 86.00 mm |
| Width (net) | 72.00 mm |
| Height (net) | 77.00 mm |
| Weight (net) | 0.41 kg |
| Power loss | 6.90 W |
| Min. ambient temperature | -35 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3+N |
| Rated current | 10 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pc., 45 pc. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C10A/3+N, 6kA (JPG, 2.3 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C10A/3+N, 6kA (JPG, 2.6 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C10A/3+N, 6kA (JPG, 3.0 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C10A/3+N, 6kA (JPG, 2.4 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C10A/3+N, 6kA (JPG, 2.7 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C10A/3+N, 6kA (JPG, 2.3 MB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker C10A/3+N, 6kA (JPG, 3.1 MB)