
Residual Current Device (RCD) AMPARO 63A/4 manufactured by Schrack is designed to protect electrical circuits from electric shock hazards and earth leakage currents in alternating current networks.
Main Parameters:
- Nominal Current: 63 A
- Operating Current (IΔn): 300 mA
- Switching Capacity: 10 kA
- Configuration: 4-pole (N+3) with independent neutral
- Operating Type: AC (sensitive to sinusoidal alternating current), instantaneous operation
Technical Characteristics:
- Operating Temperature Range: -25°C to +60°C
- Power Loss: 27.6 W (at nominal current)
- Dimensions: 49.50 × 72.00 × 84.00 mm
- Weight: 0.37 kg
- Installation: DIN-rail (standard module width)
Regulatory Basis: Certified according to AS/NZS 61008.1, EN 61008-1:2012 with latest amendments, EN 61008-2-1:1994, IEC 61008-1, IEC 61008-2-1.
Field of Application: Protection of residential, administrative and industrial electrical installations from indirect contact and current leakage. The 300 mA sensitivity ensures protection against electrical shock under normal network operating conditions.
EAN: 9004840023589 Packaging: 1 or 45 pieces per pallet
| EAN Code | 9004840023589 |
|---|---|
| Net Length | 49.50 mm |
| Net Width | 72.00 mm |
| Net Height | 84.00 mm |
| Net Weight | 0.37 kg |
| Power Loss | 27.60 W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 60°C |
| Type | AC (sensitive to alternating current) |
| Type | instantaneous |
| Nominal Current | 63 A |
| Current Rating | 63 A |
| Operating Current | 300 mA |
| Nominal Sensitivity IΔn | 300 mA |
| Poles | N+3 |
| Switching Capacity | 10 kA |
| Standard | AS/NZS 61008.1, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998, IEC 61008-1, IEC 61008-2-1 |
| Series | AMPARO |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece, 45 pieces |