
Four-pole residual current device (RCD), rated current 63A, tripping current 100 mA, type AC (sensitive to alternating differential current), breaking capacity 6 kA, series B.
Main parameters:
- Rated current: 63 A
- Rated sensitivity (IΔn): 100 mA
- Trip type: AC (alternating current)
- Trip characteristic: instantaneous
- Number of poles: 4
- Breaking capacity: 6 kA
- Series: BC (manufacturer Schrack)
Physical specifications:
- Width: 70 mm
- Height: 80 mm
- Depth: 71 mm
- Weight: 0.32 kg
- Power loss: 10.5 W
Operating conditions:
- Operating temperature range: -25°C to +60°C
Standards compliance:
RCD complies with requirements of EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998.
Supply options: 1 pcs., packaging of 30 pcs.
EAN code: 9004840451610
| EAN code | 9004840451610 |
|---|---|
| Net width | 70.00 mm |
| Net height | 80.00 mm |
| Net depth | 71.00 mm |
| Net weight | 0.32 kg |
| Power loss | 10.50 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Type | AC (sensitive to alternating current) |
| Type | instantaneous |
| Rated current | 63 A |
| Current strength | 63 A |
| Trip current | 100 mA |
| Rated sensitivity IΔn | 100 mA |
| Poles | 4 |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Standard | EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998 |
| Series | BC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 30 pcs. |