
Additional Contact 2CO/4A, for VM
Article: BD900022--
7 400 ₸
In stock
The additional contact 2CO/4A is designed to expand the functionality of modular contactors and relays of the BC and PRIORI series manufactured by Schrack. The contact provides switching of control and signaling circuits with a nominal current of 4A.
Technical parameters:
- Contact configuration: 2CO (2 changeover contacts)
- Nominal current: 4A
- Power loss: 0.50W
- Operating temperature range: from -25°C to +60°C
- Overall dimensions (D×H×W): 70 × 80 × 8.90 mm
- Weight: 0.05 kg
Standards compliance:
The product complies with the requirements of:
- EN 60947-1:2007 + A1:2011 + A1:2014
- EN 60947-5-1:2004 + A1:2009
- EN 63000:2018
Delivery options: 1 pc., 10 pc., 100 pc.
EAN code: 9004840201888
| EAN code | 9004840201888 |
|---|---|
| Net width | 8.90 mm |
| Net height | 80.00 mm |
| Net depth | 70.00 mm |
| Net weight | 0.05 kg |
| Power loss | 0.50 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Current | 4 A |
| Standard | EN 60947-1:2007 + A1:2011 + A1:2014, EN 60947-5-1:2004 + A1:2009, EN 63000:2018 |
| Accessories | Auxiliary contact |
| Series | BC, PRIORI |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 10 pc., 100 pc. |