
Four-pole residual current device (RCD) with rated current 63 A and differential tripping current setting 300 mA. Designed to protect electrical circuits from earth leakage and indirect contact with live parts.
Main characteristics:
- Rated current: 63 A
- Differential tripping current (IΔn): 300 mA
- Sensitivity type: AC (alternating current)
- Switching capacity: 6 kA
- Number of poles: 4
- Tripping speed: instantaneous disconnection
- Operating temperature range: from −25°C to +60°C
- Power loss: 10.5 W
Dimensions and weight:
- Width: 70 mm
- Height: 80 mm
- Depth: 71 mm
- Weight: 0.32 kg
Standards compliance:
The RCD is designed and tested in accordance with international standards EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 (with amendments A1:2014, A2:2014, A11:2015, A12:2017), EN 61008-2-1:1994 (with amendment A11:1998).
Manufacturer: Schrack (BC series)
Available packaging options: 1 pcs, 30 pcs
| EAN code | 9004840394245 |
|---|---|
| Width (net) | 70.00 mm |
| Height (net) | 80.00 mm |
| Depth (net) | 71.00 mm |
| Weight (net) | 0.32 kg |
| Power loss | 10.50 W |
| Min. ambient temperature | −25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Type | AC (sensitive to alternating current) |
| Type | instantaneous |
| Rated current | 63 A |
| Current level | 63 A |
| Tripping current | 300 mA |
| Rated sensitivity IΔn | 300 mA |
| Poles | 4 |
| Switching capacity | 6 kA |
| Standard | EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998 |
| Series | BC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 30 pcs |