
Four-pole residual current device (RCD) with a rated current of 125 A and differential tripping current of 30 mA. Designed to protect electrical networks from electric shock hazards in case of direct and indirect contact, as well as from fire caused by arc faults.
Technical Specifications:
- Response Type: AC (sensitive to sinusoidal alternating currents)
- Tripping Time: instantaneous (immediate disconnection)
- Rated Current: 125 A
- Differential Tripping Current (IΔn): 30 mA
- Switching Capacity: 10 kA
- Number of Poles: 4
- Compliance Standard: EN 61008
- Series: BD
- Manufacturer: Schrack
Operating Conditions:
- Ambient Temperature Range: −25 °C to +40 °C
- Power Loss: 44.80 W
Dimensions and Weight:
- Length: 77.00 mm
- Width: 72.00 mm
- Height: 85.00 mm
- Net Weight: 0.45 kg
Available Packaging: 1 pcs., 20 pcs.
EAN Codes: 9004840971514, 9004840971590
| EAN Code | 9004840971514, 9004840971590 |
|---|---|
| Length (net) | 77.00 mm |
| Width (net) | 72.00 mm |
| Height (net) | 85.00 mm |
| Net Weight | 0.45 kg |
| Power Loss | 44.80 W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 40°C |
| Type | AC (sensitive to alternating current) |
| Type | Instantaneous |
| Rated Current | 125 A |
| Current | 125 A |
| Tripping Current | 30 mA |
| Nominal Sensitivity IΔn | 30 mA |
| Poles | 4 |
| Switching Capacity | 10 kA |
| Standard | EN 61008 |
| Series | BD |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 20 pcs. |