
1 / 6
1 / 6
Automatic Circuit Breaker C125/2, 15kA
Article: BR572912--
Автоматические выключатели BR 80-125A
75 460 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker C125/2, 15kA — a two-pole high-voltage automatic breaker of the BR series manufactured by Schrack, designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits.
Main characteristics:
- Rated current: 125A
- Breaking capacity: 15kA
- Number of poles: 2
- Tripping characteristic: C
- Type of design: High-voltage automatic circuit breaker
- Operating temperature range: from -30°C to +55°C
- Power loss at rated current: 23.80W
Dimensions and weight:
- Width: 54.00mm
- Height: 91.00mm
- Depth: 77.00mm
- Net weight: 0.48kg
Compliance with standards:
The device is developed in accordance with the requirements of EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020 and EN 63000:2018, which ensures reliability and safety of operation.
Package contents: 1 pcs.
EAN code: 9004840266870
| EAN code | 9004840266870 |
|---|---|
| Width net | 54.00mm |
| Height net | 91.00mm |
| Depth net | 77.00mm |
| Net weight | 0.48kg |
| Power loss | 23.80W |
| Min. ambient temperature | -30°C |
| Max. ambient temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Rated current | 125A |
| Type | High-voltage automatic circuit breaker |
| Series | BR |
| Breaking capacity | 15kA |
| Design | High-voltage automatic breaker |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C125/2, 15kA (JPG, 2.7 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C125/2, 15kA (JPG, 2.6 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C125/2, 15kA (JPG, 2.9 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C125/2, 15kA (JPG, 2.3 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C125/2, 15kA (JPG, 2.9 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C125/2, 15kA (JPG, 2.3 MB)