
Automatic Circuit Breaker C125/3, 15kA
Article: BR573912--
Автоматические выключатели BR 80-125A
75 150 ₸
To order
An automatic circuit breaker from the BR series designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. Three-pole configuration with characteristic C ensures reliable disconnection at a rated current of 125A and breaking capacity of 15kA.
Main Parameters:
- Rated Current: 125A
- Number of Poles: 3
- Characteristic: C (selective operation at 5-10 In)
- Breaking Capacity: 15kA
- Power Loss: 35.67W
- Operating Temperature Range: -30°C to +55°C
Dimensions and Weight:
- Width: 81mm
- Height: 91mm
- Depth: 77mm
- Net Weight: 0.72kg
Standards Compliance: EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
EAN Code: 9004840267006
Packaging Options: 1 pc., 4 pcs., 256 pcs.
| EAN Code | 9004840267006 |
|---|---|
| Net Width | 81.00mm |
| Net Height | 91.00mm |
| Net Depth | 77.00mm |
| Net Weight | 0.72kg |
| Power Loss | 35.67W |
| Minimum Ambient Temperature | -30°C |
| Maximum Ambient Temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated Current | 125A |
| Type | High-Voltage Automatic Circuit Breaker |
| Series | BR |
| Breaking Capacity | 15kA |
| Execution | High-Voltage Automatic Switch |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pcs., 256 pcs. |