
Automatic Circuit Breaker C50/4, 25kA
Article: BR574500--
Автоматические выключатели BR 80-125A
137 040 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker C50/4 — four-pole modular protection device of BR series from manufacturer Schrack. Designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits.
Main specifications:
- Rated current: 50 A
- Number of poles: 4
- Switching capacity: 25 kA
- Trip characteristic: C (for circuits with normal inrush currents)
- Power dissipation: 15.93 W
- Ambient temperature range: -30°C to +55°C
Physical dimensions:
- Width: 108 mm
- Height: 91 mm
- Depth: 77 mm
- Net weight: 0.96 kg
Normative base:
The device conforms to standards EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Packaging options: 1 pc., 3 pcs., 144 pcs.
EAN code: 9004840267167
| EAN code | 9004840267167 |
|---|---|
| Net width | 108.00 mm |
| Net height | 91.00 mm |
| Net depth | 77.00 mm |
| Net weight | 0.96 kg |
| Power dissipation | 15.93 W |
| Min. ambient temperature | -30°C |
| Max. ambient temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 4 |
| Rated current | 50 A |
| Type | High-voltage automatic circuit breaker |
| Series | BR |
| Switching capacity | 25 kA |
| Design | High-voltage automatic breaker |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pcs., 144 pcs. |