
Automatic Circuit Breaker D80/3, 20kA
Article: BR593800--
Автоматические выключатели BR 80-125A
114 390 ₸
To order
The automatic circuit breaker D80/3 is designed to protect electrical circuits from short-circuit currents and overload. The device belongs to the high-voltage circuit breakers of the BR series manufactured by Schrack and complies with the international standards EN 60947-2 and EN 63000.
Key characteristics:
- Rated current: 80 A
- Number of poles: 3
- Breaking capacity: 20 kA
- Trip characteristic: D (for circuits with increased inrush currents)
- Operating voltage: High-voltage design
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from -30°C to +55°C
- Power loss: 21.40 W
Gross dimensions (net):
- Width: 81 mm
- Height: 91 mm
- Depth: 77 mm
- Weight: 0.72 kg
Regulatory basis:
The device is developed and certified in accordance with the requirements of EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020 and EN 63000:2018.
Packaging: available in variants of 1 pc., 4 pc., 256 pc.
EAN code: 9004840266900
| EAN code | 9004840266900 |
|---|---|
| Width net | 81,00mm |
| Height net | 91,00mm |
| Depth net | 77,00mm |
| Weight net | 0,72kg |
| Power loss | 21,40W |
| Min. ambient temperature | -30°C |
| Max. ambient temperature | 55°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 3 |
| Rated current | 80A |
| Type | High-voltage automatic circuit breaker |
| Series | BR |
| Breaking capacity | 20kA |
| Design | High-voltage circuit breaker |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pc., 256 pc. |