
Automatic circuit breaker D80/3+N, 20kA
Article: BR598800--
Автоматические выключатели BR 80-125A
142 470 ₸
To order
Automatic circuit breaker D80/3+N, 20kA — a modular three-pole protective device with neutral conductor for distribution boards and control cabinets.
Main specifications:
- Rated current: 80 A
- Number of poles: 3+N (three phases + neutral)
- Breaking capacity: 20 kA
- Tripping characteristic: D (time-current curve)
- Standards compliance: EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
- Manufacturer: Schrack
- Series: BR
Physical parameters:
- Dimensions (W×H×D): 108 × 91 × 77 mm
- Net weight: 0.89 kg
- EAN code: 9004840267020
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from -30°C to +55°C
- Power loss at rated current: 22.11 W
Packaging options: supplied individually (1 pc.), in packs of 3 pcs., or in packs of 144 pcs.
| EAN code | 9004840267020 |
|---|---|
| Width (net) | 108.00mm |
| Height (net) | 91.00mm |
| Depth (net) | 77.00mm |
| Net weight | 0.89kg |
| Power loss | 22.11W |
| Minimum ambient temperature | -30°C |
| Maximum ambient temperature | 55°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 3+N |
| Rated current | 80A |
| Type | High-voltage automatic circuit breaker |
| Series | BR |
| Breaking capacity | 20kA |
| Execution | High-voltage automatic breaker |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pc., 144 pc. |