
Fork-type busbar L1N/L2N/L3N 10 mm², 1 meter, BS
Article: BS900124--
33 270 ₸
In stock
Three-phase (L1/L2/L3) + neutral (N) fork-type busbar with cross-section 10 mm² and length of 1 meter for commutation devices of the Standard series. Designed for power distribution and switching in electrical panels and distribution cabinets.
Technical specifications:
- Cross-section: 10 mm²
- Configuration: 1+N (three phases + neutral)
- Length: 965 mm net (nominal 1 meter)
- Material: Copper, copper content 803 g
- Power loss: 20.60 W
- Fork-type design for attachment to commutation devices
- Contact pitch: 17.8 mm (compatibility with LS, FI, LS/FI inserts)
- Operating temperature range: from −35°C to +70°C
- Weight: 0.90 kg
- Type: Modular busbar (distribution system accessory)
- Manufacturer: Schrack
- EAN code: 9004840388190
Application: power distribution in three-phase networks with neutral, installation in electrical panels and control cabinets.
| EAN code | 9004840388190 |
|---|---|
| Net length | 965.00 mm |
| Net height | 31.00 mm |
| Net depth | 22.00 mm |
| Net weight | 0.90 kg |
| Copper content | 803.0000 g |
| Power loss | 20.60 W |
| Min. ambient temperature | −35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Series | Standard |
| Insert | LS, FI, LS/FI (pitch size 17.8 mm) |
| Design | Fork-type design |
| Pole | 1+N |
| Cross-section | 10 mm² |
| Accessories | Modular busbar |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 10 pcs. |