
End cap for 2-pole BSB 10 mm² busbars
Article: BSB00109--
173 ₸
In stock
End cap for two-pole busbars BSB with a cross-section of 10 mm². Used for sealing and protecting open ends of distribution busbars from moisture, dust and accidental contacts. Ensures safety during operation of electrical panels and distribution devices.
Technical parameters:
- Pole count: 2 poles
- Busbar section: 10 mm²
- Compatibility: BSB busbars with 17.8 mm pitch
- Insert options: LS, FI, LS/FI
- Contact design: fork and pin designs
- Operating temperature range: from -35°C to +70°C
- Housing material: plastic resistant to temperature fluctuations
Dimensions:
- Length: 10 mm
- Width: 11 mm
- Height: 12 mm
- Weight: 0.01 kg
Application:
Designed to terminate rows of BSB distribution busbars in electrical enclosures, distribution panels and busduct systems. Provides reliable protection of contact surfaces during storage and operation.
Packaging options: 1 pc., 10 pcs., 400 pcs.
| EAN code | 9004840942873 |
|---|---|
| Net length | 10.00 mm |
| Net width | 11.00 mm |
| Net height | 12.00 mm |
| Net weight | 0.01 kg |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Series | Accessories |
| Insert | LS, FI, LS/FI (pitch dimension 17.8 mm) |
| Design | Fork design, Pin design |
| Pole | 2 |
| Cross-section | 10 mm² |
| Accessories | End cap |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 10 pcs., 400 pcs. |