
1 / 3
1 / 3
Single-pole busbar 10mm² cross-section, 1 meter, BSB
Article: BSB00140--
7 290 ₸
In stock
Comb-type busbar for connecting devices with the following elements: dual-purpose terminal, screw terminal, screw connection, flat terminal. Pitch spacing 17.8 mm. 57 MW
| EAN code | 9004840942705 |
|---|---|
| Net length | 1016.00mm |
| Net height | 16.80mm |
| Net depth | 14.70mm |
| Net weight | 0.17kg |
| Copper content | 170.0000g |
| Power loss | 14.30W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Series | BC, BM, BO and Amparo |
| Inserts | LS, FI, LS/FI (pitch spacing 17.8 mm) |
| Design | Fork design |
| Pole | 1 |
| Cross-section | 10mm² |
| Standard | EN 61439-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 50 pcs. |