
Modular Switch 16A, 1 changeover contact, I-0-2
Article: BZ106380--
9 540 ₸
In stock
Modular switch for DIN-rail mounting with one changeover contact. Designed for switching electrical AC and DC circuits.
Main specifications:
- Rated current: 16A
- Contact type: 1 relay with changeover contact (1 changeover)
- Switching positions: 3 positions (I-0-2)
- Series: BZ
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
- Power dissipation: 0.72W
- Dimensions: 17.80 × 70.00 × 80.50 mm (W × D × H)
- Weight: 0.06 kg
- Manufacturer: Schrack
- EAN code: 9004840076479
Packaging options:
- 1 pc.
- 12 pcs.
- 120 pcs.
| EAN code | 9004840076479 |
|---|---|
| Width net | 17.80 mm |
| Height net | 80.50 mm |
| Depth net | 70.00 mm |
| Weight net | 0.06 kg |
| Power dissipation | 0.72 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Series | BZ |
| Contacts | 1 relay with changeover contact |
| Current capacity | 16 A |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs., 120 pcs. |