
Electromagnetic contactor 40A for switching asynchronous motors and industrial power circuits. Designed for remote control of high-current alternating current circuits of industrial frequency.
Main Characteristics:
- Rated current: 40A
- Control voltage (coil): 230V AC
- AC operating voltage: 440V
- Main contacts: 4 normally open contacts (4NO)
- Rated power AC-3 at 230V: 2.60 kW
- Rated power AC-3 at 400V: 12.50 kW
- Rated current AC-1 at 440V: 40A
Construction and Parameters:
- Mounting size: 3TE (in accordance with the standard modular mounting grid)
- Type: DIN-rail mounted contactor
- Power loss: 12.00 W
- Overall dimensions: 53.30 × 84.00 × 65.50 mm
- Net weight: 0.36 kg
- Operating temperature range: −20°C to +60°C
- EAN code: 9004840114911
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs.
| EAN code | 9004840114911 |
|---|---|
| Net width | 53.30mm |
| Net height | 84.00mm |
| Net depth | 65.50mm |
| Net weight | 0.36kg |
| Power loss | 12.00W |
| Min. ambient temperature | -20°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Size | 3TE |
| Type | DIN-rail mounted contactor |
| Rated current | 40A |
| Coil voltage AC | 230V AC |
| Main contacts | 4 normally open contacts |
| Rated power AC-3/230V | 2.60kW |
| Rated power AC-3/400V | 12.50kW |
| AC operating voltage | 440V |
| Rated current AC-1/440V | 40A |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs. |