
Electromagnetic contactor 25A/4NO/24VAC is designed for controlling asynchronous electric motors and other inductive loads in AC networks.
Key specifications:
- Rated current: 25A (AC-1/440V)
- Main contacts: 4 NO contacts (4NO)
- Auxiliary contacts: 4 normally open contacts (4 NO)
- Coil voltage: 24V AC
- Operating voltage: 440V AC
- Rated power: 1.30 kW at AC-3/230V; 4 kW at AC-3/400V
- Power loss: 8.00 W
- Operating temperature range: -20°C to +60°C
Physical dimensions:
- Width: 35 mm
- Height: 85 mm
- Depth: 65 mm
- Weight: 0.24 kg
Manufacturer: Schrack
EAN code: 9004840114881
Packaging options: 1 pc, 6 pcs, 60 pcs
| EAN code | 9004840114881 |
|---|---|
| Width net | 35.00 mm |
| Height net | 85.00 mm |
| Depth net | 65.00 mm |
| Weight net | 0.24 kg |
| Power loss | 8.00 W |
| Min. ambient temperature | -20°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Main contacts | 4 NO contacts |
| Rated power AC-3/230V | 1.30 kW |
| Rated power AC-3/400V | 4 kW |
| Rated current AC-1/440V | 25 A |
| Operating voltage AC | 440 V |
| Coil voltage AC | 24V AC |
| Auxiliary contacts | 4 NO contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc, 6 pcs, 60 pcs |