
Modular Contactor 40A/3NO/230VAC/3MW
Article: BZ326468--
34 670 ₸
To order
Modular contactor designed for switching three-phase electrical circuits in industrial and domestic installations. The apparatus contains three normally open main contacts and ensures reliable control of loads on alternating current.
Technical parameters:
- Rated current: 40A (according to AC-1 standard at 440V)
- Main contacts: 3NO (three normally open)
- Coil supply voltage: 230V AC
- Operating voltage: 440V AC
- Switchable power:
- AC-3 at 230V: 2.60 kW
- AC-3 at 400V: 12.50 kW
- Power loss: 9.00W
- Operating temperature range: -20°C to +60°C
Design and installation:
The contactor is designed in installation version with compact dimensions for mounting on a DIN rail. The modular dimensions provide space savings in distribution panels and control cabinets.
Key features:
- Dimensions (w × h × d): 52.50 × 87.50 × 65.00 mm
- Net weight: 0.36 kg
- Manufacturer: Schrack — renowned Austrian manufacturer of electrical equipment
- Packaging: available in options of 1 pc. and 4 pcs.
- EAN code: 9004840223088
| EAN code | 9004840223088 |
|---|---|
| Net width | 52.50 mm |
| Net height | 87.50 mm |
| Net depth | 65.00 mm |
| Net weight | 0.36 kg |
| Power loss | 9.00 W |
| Min. ambient temperature | -20°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Design | Installation contactor |
| Main contacts | 3 normally open contacts |
| Rated power AC-3/230V | 2.60 kW |
| Rated power AC-3/400V | 12.50 kW |
| Rated current AC-1/440V | 40 A |
| AC operating voltage | 440 V |
| AC coil voltage | 230 V AC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pcs. |