
Indicator light for signaling status in control and monitoring systems. Designed for installation in control panels, electrical distribution cabinets, and instrument boards.
Main specifications:
- Operating voltage: 230V AC/DC
- Power consumption: 1.93W
- Light color: white
- Brightness: 60cd/m²
- Degree of protection: IP65 (protection against dust and water jets)
- Form: compact LED indicator
- Operating temperature range: -5°C to +70°C
- Dimensions: diameter 30mm × height 64mm
- Weight: 0.03kg
Operating conditions:
- Air humidity: 50% at 40°C, 90% at 20°C
- Overvoltage category: III
- Pollution degree: 3
Certification and standards:
- Complies with IEC EN 60947-5-1
- Manufacturer: Schrack
- Series: BZ
Packaging options: 1 pc, 10 pcs, 480 pcs
| EAN code | 9004840569391 |
|---|---|
| Diameter | 30.00mm |
| Height | 64.00mm |
| Weight | 0.03kg |
| Power consumption | 1.93W |
| Minimum operating temperature | -5°C |
| Maximum operating temperature | +70°C |
| Series | BZ |
| Illumination | backlit |
| Color | white |
| Operating voltage AC | 230V |
| Operating voltage DC | 230V |
| Form | LED |
| Degree of protection | IP65 |
| Brightness | 60cd/m² |
| Operating temperature range | -5°C to +70°C |
| Humidity level | 50% humidity at 40°C, 90% humidity at 20°C |
| Overvoltage category / Pollution degree | III / 3 |
| Standard | IEC EN 60947-5-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc, 10 pcs, 480 pcs |