
Terminal Block 1-pole/210A/1x35+2x25+4x16mm²
Article: IKA01210--
9 765 ₸
To order
Terminal block for power circuits with nominal current 210 A and single pole. Designed for distribution and switching of electrical circuits in distribution cabinets and control panels.
Technical parameters:
- Nominal current: 210 A
- Number of poles: 1
- Cross-section of connectable conductors: 1 access 35 mm² + 2 access 25 mm² + 4 access 16 mm²
- Material of connecting contacts: aluminum, copper
- Color: transparent/grey
Physical dimensions:
- Height: 70.00 mm
- Width: 37.10 mm
- Depth: 53.70 mm
- Net weight: 0.14 kg
Packaging and completeness:
- Minimum packaging: 1 pcs.
- Standard packaging: 36 pcs.
- EAN code: 9004840988994
The block provides reliable connection of conductors of various cross-sections, allowing its use in circuits with branched electrical distribution topology.
| EAN code | 9004840988994 |
|---|---|
| Net depth | 53.70 mm |
| Net width | 37.10 mm |
| Net height | 70.00 mm |
| Net weight | 0.14 kg |
| Pole | 1 pole |
| Accesses | max. 35 mm² |
| Color | transparent/grey |
| Connection material | Aluminum, Copper |
| Packaging | 1 pcs., 36 pcs. |