
1 / 6
1 / 6
Terminal block alu./copper 1-pole/95mm², gray
Article: IKA21410--
7 955 ₸
In stock
Single-pole aluminum-copper terminal block designed for reliable connection of conductors with a cross-section up to 95 mm². The terminal block is manufactured from aluminum and copper, providing an optimal balance between mechanical strength and electrical conductivity.
Technical specifications:
- Conductor cross-section: max. 95 mm²
- Number of poles: 1
- Incoming terminals: 1 outlet 95 mm²
- Contact material: aluminum, copper
- Color: gray
- Power loss: 2.30 W
- Operating temperature range: -25°C to +80°C
- Weight: 0.10 kg
- Overall dimensions: 25.50 × 93.00 × 57.00 mm
- Manufacturer: Schrack
The terminal block is designed for distribution of electrical load in distribution boards and electrical equipment. The design ensures safe connection of conductors made from various materials due to combined contacts made from aluminum and copper.
| EAN-code | 9004840594751 |
|---|---|
| Depth (net) | 57.00 mm |
| Width (net) | 25.50 mm |
| Height (net) | 93.00 mm |
| Weight (net) | 0.10 kg |
| Power loss | 2.30 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 80°C |
| Design | Aluminum-copper terminal block |
| Poles | 1 pole |
| Access | max. 95 mm² |
| Outgoing terminals 95mm² | 1p. 1out. 95 mm² |
| Color | gray |
| Connection material | Aluminum, Copper |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 2 pcs., 36 pcs. |
- Photo 1: Terminal block alu./copper 1-pole/95mm², gray (JPG, 666 KB)
- Photo 2: Terminal block alu./copper 1-pole/95mm², gray (JPG, 2.0 MB)
- Photo 3: Terminal block alu./copper 1-pole/95mm², gray (JPG, 2.9 MB)
- Photo 4: Terminal block alu./copper 1-pole/95mm², gray (JPG, 2.1 MB)
- Photo 5: Terminal block alu./copper 1-pole/95mm², gray (JPG, 2.0 MB)
- Photo 6: Terminal block alu./copper 1-pole/95mm², gray (JPG, 1.4 MB)