
1 / 2
1 / 2
Aluminium DIN rail 2H/C of short length for mounting electrical equipment on DIN-rail. Designed for fixing modular circuit breakers, contactors and other standard-size electrical installation products. Manufactured from aluminium alloy, providing lightweight construction while ensuring reliable mechanical strength.
Main Parameters:
- Profile: DIN 2H/C
- Material: Aluminium
- Length: Short
- Width: 302 mm
- Profile Height: 35 mm
- Depth: 15 mm
- Weight: 0.50 kg
- Number of Modular Positions: 2
- Manufacturer: Schrack
The rail is compatible with standard electrical equipment mounted on DIN-rails. Supplied in packaging of 1 pc.
| EAN Code | 9004840094657 |
|---|---|
| Width (Net) | 302.00 mm |
| Height (Net) | 35.00 mm |
| Depth (Net) | 15.00 mm |
| Weight (Net) | 0.50 kg |
| Plug-In Components | Rails |
| Counter Width | 2 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc. |